Гадання на Андрія

11/12/2009

Найпопулярніший для гадань день це звичайно 13 грудня – день апостола Андрія Первозванного.

“Андрію, Андрію, на тобі конопельки сію,

Спідницею волочу, бо дуже заміж хочу”.

Це єдиний у році день, коли прощали парубкам усі витівки. І хлопці цим користалися. У тих батьків, що мали відданиць і забороняли їм гуляти з усіма, хлопці не раз знімали вночі на цей день ворота, брали віз, телігу, плуг, борону тощо і закидували на гребінь хатнього даху чи хліва. Коли ж не це – розбирали паркан і встановлювали його поперек вулиці. На багатьох селах увечері цього дня влаштовували так звану калиту, тобто пекли медяний коржик і розігрували: підвішували і підстрибували, щоб дістати і відкусити. Після калити, брали горнятко з медом, а на дно закидували перстень. Хлопець мав дістати той перстень губами, але так, щоб не вмочити носа. Вважали: якщо дістане і носа не вмочить – ожениться і буде щасливим.

andriya

Святий Андрій, за повір’ям, вважався захисником і провісником людської долі. Особливо кортіло погадати дівчатам. Практикували як колективне, так і індивідуальне гадання: на штахетках, черевиках, подушці, ногавицях, черевиках, дровцятах, свяченій свічці, голці, псалтирі, картах тощо. Дівчата на Андрія йшли вранці на вулицю, і кого першого зустріли з чоловіків, та як його звали, так потім, – вірилося – будуть звати нареченого. Коли ж дівчина хотіла побачити образ свого нареченого, їй радили взяти яблуко і їсти його, починаючи з Андрія і аж до Різдва, щодня відкусуючи по разу.

Крім гадання і ворожби, дівчата щиро молилися, вірячи: хто молиться святому Андрію, тому він допоможе знайти жениха й посвадьбувати в м’ясниці.

Було що й ворожили – причаровували милих. На Андрія не можна було нічого шити, бо цим самим, вважали, зашиваються курям гузиці і кури не будуть нестися.

Гадання на книжці. Взяти будь-яку книгу, задати питання і загадати сторінку і рядок. Загадувати можна  до трьох разів.

Гадання на кавовій гущі. Гадати так: в чашку насипати кілька ложок натуральної кави, налити  трохи води, і це все випити без цукру. Коли в чашці лишалася тільки гуща, її треба перевернути на блюдце, покрутити-повертіти, почекати, поки стече решта води, а потім дивитись, які візерунки утворились на стінках. Але гадали не кожна сама собі, а передавати чашки по колу.

Часом використовують гадання традиційно андріївські.

svyata

Гадання на обручці. Золоту обручку підвішують на волосині тієї, кому гадають, опускають в склянку, до половини наповнену водою, і чомусь тричі стукали об дно. Тоді піднімають до країв склянки, обручка на волосині оберталась, і по тому, скільки разів вона дзенькне по склянці, поки зупиниться, визначають, в скільки років дівчина вийде заміж.

Виливання воску. Над широкою тарілкою з водою трималють запалену свічку, віск з неї виливається у різні фігурки, які означають майбутнє.

Гадання на трьох тарілках. Під кожну з однакових тарілок кладеться обручка, носовичок чи копійка. Тут уже чисте везіння: вибравши всліпу одну з тарілок, можна дізнатись, чому вийдеш заміж – з кохання, з розрахунку чи “по зальоту”.

Гадання на взутті. Черевики всіх дівчат переставляються ланцюжком один за другим з найдальшого кутка кімнати до порога. Та дівчина, черевик якої переступить поріг першим, першою має й заміж піти.

Гадання на пиріжках. Замість пиріжків можна використовувати, наприклад, вареник чи щось інше,бажано зроблене власноручно. Ця все розкладається  на підлозі, а потім впускають собаку, чий пиріжок (чи вареник, чи щось інше, неважливо) вона першим схопить. Дівчина, чий то був пиріжок, само собою, має найшвидше вийти заміж:)

Можна спробувати погадати собі на сон. Поставити під ліжко склянку з водою, зверху покласти на неї олівець. Вночі має наснитися, що вас ведуть через кладку. Головне, придивіться до того, хто веде.

Перед тим як лягати спати, дівчата умивалися і не втиралися, а клали рушник під подушку, вірили, що в такий спосіб можна побачити судженого уві сні.

Ворожба на чотирьох королях:

Перед сном кладуть під подушку чотирьох королів і заклинають: “Суджений, ряджений! Приснися!” Якщо присниться піковий король – жених буде старим і ревнивцем, король червоний означає молодого і багатого, хрестовий – чекай сватів від військового або бізнесмена, а бубновий – від бажаного.

Диме-димочку, в Андріїву ночку любість неси

«Андріївські» ворожіння на Закарпатті відрізняються від тих, які розповсюджені в інших гірських районах».

У ніч на Святого Андрія в селі Дравці поблизу Ужгорода дівчата «замовляють пророчі сни» — відривають від дерев’яної хвіртки невеличку скалку і кладуть її під подушку. Вважається, що вночі їм насниться суджений. У Грабово Мукачівського району в передсвяткову ніч на ворота ставлять гребінь. Уранці дівчата розглядають, яке там волосся — таке ж має бути в нареченого. Хлопці знають про цей звичай і часто вичісують гребенем домашніх тварин, аби потім висміяти дівочі гадання.

У Виноградівському та Хустському районах побутує такий обряд: щоб побачити образ свого нареченого, дівчині треба взяти яблуко і їсти його від Андрія до самого Різдва, кожного дня кусаючи по разу. Вранці на Різдво слід налити в миску води і глянути туди — у воді покажеться майбутній чоловік.

Дуже серйозно ставляться до магічних ритуалів на Андрія у закарпатському селі Фогораш. Тут «замовляють» любов з допомогою «андріївської» ватри. Опівночі дівчата підходять до вогнища і дмуть на поліна, приговорюючи: «Диме-димочку, в Андрієву ночку в шпорі не чади — у комин іди, лети над порогом до милого мого, любість у груди йому надихни і серце до мене його приверни! Застели му білий світ мною, аби не мав без мене спокою, мною одною лем жив і мене одну лем любив!».

Гадають на кохання в закарпатських селах не лише дівчата, але й парубки. На Мукачівщині та Іршавщині влаштовують гру, подібну до стародавньої «Калити». Печуть медяний коржик і підвішують його до стелі. Хлопці мусять підстрибнути й відкусити шматок. Тільки тоді їх допускають до ворожіння. На дно миски наливають мед і кладуть у нього перстень. Парубок мусить дістати каблучку губами так, щоб не вмочити носа у мед. Вважається, що той, хто пройде випробування, ожениться і в шлюбі буде щасливим.

Карпатські звичаї також дозволяють ворожити на Андрія «пошлюбленим жінкам» — однак тільки на любов свого чоловіка. Добрі господарі у цей день, — вірять горяни, — мають дотримуватися певних обмежень, аби в ґаздівстві велося. Господині не шиють і навіть голки в руки не беруть — «щоб не зашити курям узиці, бо не будуть нестися». Чоловіки не йдуть до вуликів, тому що «бджоли будуть злитись і не будуть роїтись».

По темі :

  • «Я, святий Андрiю, «Конопельки ciю; «Дай-же, Боже, знати «З ким весілля грати.» Свято Андрія відзначають 13 грудня. Його у народі називают ...

  • Ось і почалась зима – пора, яку багато хто любить саме за те, що узимку – свято за святом. А першим у списку найбільш улюблених свят є День святог ...

  • На Русі з давніх-давен в ніч перед Різдвом і всю Святочну тиждень - від Різдва до Водохреща сільські дівчата ворожили на судженого. Причому викори ...

  • Благовіщення Пресвятої Богородиці — велике свято, третє за значенням народно-релігійне свято після Великодня і Різдва Христового, в той день, ...

  • Відома американська співачка вирішила узаконити стосунки зі своїм нинішнім бойфрендом. Днями стало відомо, що екс-учасниця гурту Spice girls Дж ...

Leave a Comment